PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=35049}

Papryka

Paprika
5,5 281
ocen
5,5 10 1 281
Papryka
powrót do forum filmu Papryka

Powyższy cytat zdaje się być mottem filmu. Tinto Brass sięga po XVIII-wieczną historię Fanny Hill by jak zwykle dać upust swoim fantazjom. Opowieść przenosi jednak do powojennych Włoch, kilka lat przed wprowadzeniem w życie ustawy Angeli Merlin o zamknięciu burdeli. Nie liczcie jednak na dokładny rys historyczny. O co innego tu chodzi.
W przypadku filmów tego reżysera zawsze jestem lekko rozdarty. To erotyk z niezwykłą atmosferą, świetną (choć nieco szaloną) muzyką Riza Ortolaniego i wyjątkowo pomysłowymi scenami. A jednak znów musiałem dzielić seans na kilka części, bo trudno oglądać ten festiwal fetyszy jednym tchem. To następujące po sobie, króciutkie sceny erotyczne, w których bohaterka dochodzi w 30 sekund i leci szukać kolejnego partnera. Brass chyba przychodził na plan z nawilżaczem i chusteczkami, a do tego miał nadzieję, że widzowie zaopatrzą się w podobny ekwipunek. Niestety trafił się taki kretyn jak ja, który ogląda "Paprykę" z powodu szukania głębi artystycznej :p
Takowa tu jest, mimo że bardzo płytka. Reżyser przekazuje bowiem wiele własnych myśli wepchniętych między rewię tyłków. Poznajemy jego sentyment do instytucji domu publicznego, odkrywamy największe pragnienia oraz opinie na temat różnic kulturowych. To tylko smaczki, bo nikt nie zamierza ich rozwijać do rozmiarów eseju. Ja jednak jestem rad, że w ogóle się pojawiły.
Fanów Brassa nie muszę długo zachęcać: wesoły gwałt w pociągu, złoty deszcz nad obłąkanym księciem oraz niekończące się lesbijskie orgie to momenty obok których nie przejdą obojętnie. Reszta też może zobaczyć, aczkolwiek bezpieczniejszą opcją będzie czekanie na jakieś streszczenie w stylu "Mystery Science Theater 3000" gdzie omówiono by ważniejsze sekwencje bez potrzeby oglądania całości.

użytkownik usunięty
Lucky_luke

Wszystko co piszesz to prawda, ale to co uznajesz za wady dla mnie było raczej zaletami. To pierwszy pełnometrażowy film Brassa jaki obejrzałem, nie licząc Kaliguli, ale ten z tego co wiem dość znacznie odbiega od reszty jego twórczości. O ile z początku wydawało mi się, że to nie dla mnie, to z czasem klimat filmu pochłonął mnie całkowicie i obejrzałem do końca jednym tchem. To chyba najlepsza laurka wystawiona najstarszemu zawodowi świata, z jaką się w życiu spotkałem, co za niesłychanie pozytywny film. Zero moralizatorstwa, atmosfera frywolna i beztroska niczym w najlepszym burdelu, nawet wszelkie wątki "dramatyczne" potraktowane są lekką ręką i nie trwają dłużej niż stosunki głównej bohaterki.

Do tego to istna kopalnia golden cytatów jak ten z tytułu tematu albo "the hands are mirror of pussy" itp. Dziesięć lat temu miałbym dobre źródło opisów na gadu-gadu.

Lucky_luke

Co to jest to C?

ocenił(a) film na 5
pawel_nowakk

Cytat z filmu: "życie jest krótkie, cipa jest wieczna"

Lucky_luke

Na filmweb nie ma takiego filmu. Tytuł zresztą ohydny i idiotyczny, więc nic dziwnego.

ocenił(a) film na 5
pawel_nowakk

Nie, nie... Cytat z filmu "Papryka".

Lucky_luke

W taki sposób to napisałeś, że pokręciłeś.
"Cytat z filmu" można było zrozumieć, jako "cytat z filmu" o nazwie, którą zacytowałeś.
Było trzeba napisać "Cytat z tego filmu", lub "Cytat z filmu Paprika".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones