PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1275}

Mechaniczna pomarańcza

A Clockwork Orange
7,9 218 877
ocen
7,9 10 1 218877
8,7 39
ocen krytyków
Mechaniczna pomarańcza
powrót do forum filmu Mechaniczna pomarańcza

Zakończenie

ocenił(a) film na 10

moim zdaniem idealnym momentem zakończenia filmu była próba samobójcza głównego bohatera.
Swoją drogą, kilkakrotnie wydawało mi się, że film już się kończy - najpierw kiedy Alex jest katowany przez żebraków, następnie przez dawnych kolegów, zwłaszcza że jeden z nich mówi: "jeszcze się wierzga" czy jakoś tak, wreszcie dociera do domu gdzie przed blisko dwoma laty dokonał napadu; pojawia się nowy bohater filmu - paker, który, jak się spodziewałem, pobije niegdysiejszego agresora na śmierć. Później jeszcze ta scena z podejrzanym winem, gdzie również mi się zdawało, że pisarz i jego lokator za chwilę uśmiercą Alexa.
Odchodząc jednak od moich przypuszczeń i wracając do samego sensu filmu, przyznaję, że trochę nie zrozumiałem końcówki, to znaczy tego co zdarzyło się po wspomnianej próbie samobójczej. Psychiatra daje Alex'owi te obrazki z dialogami do uzupełnienia, a on podczas odpowiedzi znów wykazuje agresję; czemu efekty terapii minęły, chyba raczej nie z powodu wypadnięcia z okna? Zrozumiałem to tak, że główny bohater wrócił do zdrowia, co zresztą sam przyznaje w ostatniej kwestii filmu, a objawia się to tym, że znów ma możliwość wyboru między dobrem a złem i ostatecznie wybiera zło, widząc że jako odmieniony po terapii obywatel nie mógł odnaleźć się w swoim otoczeniu.

ocenił(a) film na 8
guliver_filmweb

W dużym skrócie chodzi o to, że terapia której był poddany była nieludzka i jak się okazuje, efekty nie są tak różowe jak zakładano. Człowiek, który nie może być agresywny nie staje się lepszy, tylko bezbronny. Nie jestem pewien jak to było z uleczeniem, ale chyba Aleksa leczono z terapii, a nie dokonało się to samoistnie po wypadnięciu z okna.

gowniarz_wyniosly

Ja sądzę, że wyleczenie z terapii to właśnie mogła być terapia szokowa, jaką stanowiło wypadnięcie z okna. A co do przekazu końcówki filmu zgadzam się z guliverem, że Alex mając do wyboru dobro i zło, wybrał zło, bo będąc "dobrym", nie potrafił się odnaleźć, czy też, jak mówi gowniarz, był bezbronny.

guliver_filmweb

na pewno efekt terapii się cofnął... świadczy o tym zarówno scena z psychiatrą, jak i z rodzicami... poza tym dokonał wyboru w rozmowie z ministrem, czy tam premierem... wiedział, co zgoda oznacza, a jednak cynicznie na nią przystał

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones